Zeleň a PARKY v Praze 6

Praha 6 byla vždy považována za čtvrť plnou zeleně, a právem, vždyť ji obklopují rozsáhlé přírodní celky jako obora Hvězda, Šárka nebo Stromovka a uvnitř oživují parky a parčíky různého charakteru i velikosti, celkový dojem pak dovršuje zeleň v zahradách vil a domů i ve vnitroblocích i v zahrádkářských koloniích. Tento příjemný aspekt života v Praze 6 jistě oceňují její obyvatelé od nejmenších po nejstarší a často jej zdůrazňují i představitelé radnice. I proto se Praze 6 často říká „dobrá adresa“.
V posledních letech však jako by tohoto cenného prvku ubývalo – ustupuje developerským projektům a dopravním stavbám, které kolem nás vznikají narůstajícím tempem. Nezdá se, že by radnice Prahy 6 naši zeleň důsledně chránila…

Nyní, v předvolebním období, se však radnice Prahy 6 pustila do projektů rekonstrukcí a revitalizací parků, které by na první pohled mohly vzbuzovat dojem péče o cenný zelený charakter Prahy 6.

Ale představují navrhované změny skutečně to, co si lidé žijící v okolí očekávají?
Vzhledem k tomu, že místní obyvatelé se úpravám brání a podepisují petice (park Cardénase, park Evropy), odpověď přinejmenším nebude jednoznačná.

Myslíme si, že by se radnice nejdříve měla občanů ptát, co od kterého parku či ostrůvku zeleně čekají, co jim přináší, a teprve podle toho poté parky případně měnit., Pak těm, kteří žijí v okolí nebo si přijdou do parku odpočinout z větší dálky, dobře poslouží. Myslíme si, že uměle vytvořené parky s množstvím zpevněných ploch, ozdobných prvků, záhonků a dalších „doplňků“ pocit kousku přírody ve městě nevytvoří.

O jaké projekty se nyní jedná?

tzv. rekonstrukce Parku Evropa (zelený pás mezi ulicemi Evropská a Velvarská)

Návrh architektonického ateliéru si můžete prohlédnout zde:
www.vhe.cz/node/189

tzv. rehabilitace Parku Generála Lázara Cardénase v Bubenči

Máte chuť podílet se na rozhodování o tom, co se vás týká? Potom můžete podepsat otevřený dopis starostce městské části Praha 6.